Tai, kas būtina žinoti nešiojantiems breketus

Nemažai parašyta apie dabartinius stomatologijos pasiekimus. Ortodontija, stomatologijos sritis, kuri „tiesina nelygius dantukus“ irgi naudoja naujausius mokslo ir technikos pasiekimus. Fiksuotas aparatas arba breketų sistema dažnai padeda gražinti garmoniją šypsenai. Daugelis žmonių galvoja, kad dantis tvirtai suaugęs su žandikauliu. Iš tikrųjų dantis jungiasi su žandikauliu plolonomis jungiamojo audinio skaidulomis. Šitos skaidulos išidėsto siaurame tarpe tarp kaulo ir dantų šaknimis. Kai į alvėolės sienelę nukreiptas nedidelis ilgai trunkantis spaudimas, ji šitoje vietoje rezorbuojasi ir dantukui atsiranda vietos perdislokuotis. O iš kitos pusės, ten, kur išsitempia periodonto skaidulos išauga naujas kaulo audinys, kuris neduoda dantukui sugrįžti į seną vietą. Šita biologinė savybė egzistuoja visą gyvenimą. Tokiu būdu gamta pasirūpino, kad žmonės su nelygiais dantimis visada galėtų juos išlyginti. Gaila, dantų perdislokacijos terminus apriboja kaulo audinių regeneracijos greitis. Naujo kaulo audinio susiformavimas geriau vyksta naudojant mažas jėgas. Todėl ortodontinis gydymas visada lėtas ir ilgas.

Prietaisus, kurie koreguoja danų padėtį vadina ortodontiniais aparatais. Jie būna nuimami ir nenuimami. Nenuimamas aparatas,arba breketų sistema fiksuojasi burnoje visam gydymo laikui. Jos pagrindinės dalys- breketai priklijuoi prie dantų specialiais klijais. Breketas užduoda dantukui judėjimo kryptį link teisingos padėties burnoje. Jėgą perdislokacijai breketas gauna nuo vielos, kuri fiksuojasi jame. Pats vielos lankas turi reikiamą skerspjūvį ir storį. Keičiant vielos lanką keičiasi poveikio jėga. Kuo didesnis skerspjūvis, tuo intesyvesnis poveikis. Breketas nustato, į kurią pusę ir kuriuo kampu reikia pakreipti, ar pasukti dantį.Breketo kursas įdėtas įpjovos geometrijoje. Kiekvienas breketas turi savo individualią įpjovą. Ji atitinka vielos skerspjūvį. Vertikalios ir horizontalios įpjovos ašys atitinka teisingą danties padėtį. Vielinis lankas per breketo įpjovą suteikia nedidelį pastovų spaudimą keivam dantukui. Ir mėnėsį po mėnėsio stumia jį taisyklingą padėtį. Lankams dažnai naudojamas nikelio-titano lydynį. Šitie lydyniai labai elstingi ir turi formos atmintį. Breketams dažniausia naudojamas medicininis plienas, tačiau būna breketai iš aukso, titano, keramikos, plastmasės. Į breketų sistemą įeina dešimčiai detalių, kiekviena detalė turi daugybę modifikacijų. Breketų sistemą galima palyginti su“ dideliu simfoniniu orkestru“, su kurio pagalba gydytojas ortodontas turi atliki kiekvieną kartą naują, besitesiančią mėnėsiais ir metais programą iš daugelio skyrių dalių ir partijų... Rimtas ortodontas mokosi visą gyvenimą.

Tačiau ortodontinio gydymo sėkmę salygoja ne tik gražus rezultatas, bet ir komplikacijų neturėjimas. Gydymo kurso pabaigoje dažniausia nuotaiką gadina tarpudančių ėduonis, deminerlizacijos baltos dėmelės aplink breketus ir gingivitas (dantenų uždegimas). Geriausias vaistas nuo šitų ligų yra racionali mityba ir gera burnos higiena.

Sveikas, subalansuotas, prisotintas vitaminų maistas naudingas visiems be išimčių. Rekuomenduojama ortodontinio gydymo metu nevartoti prduktų, kurie gali pažeisti ortodontinį aparatą (riešutai, saulėgrąžos, džūvėsiai, ledinukai). Ypač pavojingi minkšti produktai su kietais komponentais (bandelė su saulėgrąžomis, šokoladas su riešutais). Čipsų, popkornų, irisų likučiai limpa prie dantų ir sunkiai valosi. Angliavandenių perteklius ir bloga higiena padidina ėduonies susidarymo riziką. Patartina apriboti pernelyg karštų, šaltų ir rūgščių produktų, taip pat ir saldžių gazuotų gėrimų vartojimą. Kietas daržoves ir vaisius reikia pjaustyti nedideliais gabaliukais.

Ne paslaptis, jog breketai apsunkina dantų valymą.

Taigi, kada ir kaip jums reikia valyti dantis ortodontinio gydymo metu?

Kada?

Valyti iš kartopo maitinimosi, kol nepraėjo 15 minučių.Tai lengva pasakyti. Bet kaip tai padaryti? Kada jūs išvykstate iš namų, rekomenduojama pasiimti su savimi dantų pastą ir šepetėlį bei dėklą jam

Kaip?

  • Iš pradžių atlikite horizontalius judesius dantų šepetėliu išilgai viso viršutinio ir apatinio žandikaulio lanko pašalindami maisto likučius.
  • Veliau valykite taip, kaip paprastai valote dantis, kada ant jų nėra breketų.
  • Pradėkite nuo viršutinio žandikaulio. Iš pradžių valykite išorinę dantų pusę. Šepetėlį laikykite 45° kampu į dantenas taip, kaip parodyta piešinyje ir šepetėliu atlikite sukamuosius judesius virš 2-3 dantų iš karto 10 kartų. Visa tai pakartokite virš kitų 2-3 dantų ir t.t.
  • Vėliau visa tai atlikite iš vidinės (gomurio) dantų pusės.
  • Nuvalykite kramtomuosius dantų paviršius.
  • Tokiais pat sukamaisiais judesiais nuvalykite apatinio žandikaulio dantis.
  • Išskalaukie burną ir šepetėlį. Pasižiūrėkite į veidrodį-ar nepraleidote kokios nors vietos. Jei pastebėsite, kad kur nors praleidote, tai neatidėliokite kitam kartui, o iš karto pakartokite valymą. Nepamirškite naudotis specialiu mažu šepetuku ir nors kartą į parą valytis tarpudantes dantų siūlu.
  • Kai baigsite valymą, dantys, breketai, žiedai, lankai turi būti visiškai nuvalyti nuo maisto, baltų apnašų ir turi blizgėti.

Pieštukai ir parkeriai, taip pat ir nagai...ne graužti jokiu būdu!

Jeigu jūs nesilaikote šitų paprastų rekomendacijų, tai tuo pačiu prailginate savo gydymą.

Janina Stoma.